Kim jesteś?

Próbowałeś opisać siebie? Jest to trudniejsze niż myślisz. Jesteśmy naprawdę wyjątkowi, ale trudno nam to czasem dostrzec. Aby więc zacząć rozwój osobisty, jakkolwiek, wpierw musisz poznać, na jakim etapie jesteś teraz. Kim jesteś teraz, w tej chwili obecnej. No właśnie – Kim? 

Jak opisać siebie? 

Nie jesteś ani lekarzem, ani studentem, ani emerytem. No może jednak jesteś, ale w kompletnie innym znaczeniu tego opisu. Takie określenia pozwalają nam zaliczyć się do jakiejś grupy społecznej. “Faktycznie, uczę się obecnie w liceum, więc jestem uczniem”. Wiesz, ilu jest uczniów na świecie? I co, wszyscy jesteście tacy sami? Nie wydaje mi się. Jesteś kimś więcej niżeli tylko jednym spośród miliona identycznych gatunków homo sapiens. Ty sam trzymasz swój malutki, lecz ogromnie ważny, świat w sobie. Ten świat to Ty, więc lepiej sprawdziłoby się pytanie – czym jesteś? Nie czuj się obrażony! Czym jesteś? – Masą zmiennych, wyjątków połączonych w jedną spójną całość. Jesteś rozpisany więcej niż jednym słowem. Gdybyś tylko mógł to ujrzeć. Może zapisz? Zapisz wszystkie skojarzenia o sobie i zobacz na papierze tą liczbę danych, nieskładnych, trochę koślawych, jednak razem dających cud naturze. Opisuj siebie w kartach, nie słowach. Jeden wyraz nie wystarczy, by opisać Twoją skromność. Ta dziewczyna z naprzeciwka też jest cicha i skromna, ale odmiennie skromna niż Ty. Zgodzisz się ze mną? Zabierz więc kartkę i niech Cię porwą myśli. Pisz, pisz i pisz. 

Podążaj za własnymi celami 

W życiu dążymy do różnych wartości, mogą się one ze sobą pokrywać. Jakkolwiek najwyższy priorytet dla jednej osoby, może stanowić jedynie miłą niespodziankę w życiu, dla drugiego. Niektórzy pragną, z całych sił walczą, realizują swoje marzenia. “Po prostu tak musi być i już” – nie wytłumaczysz tego. I dobrze. Masz swoje konkretne oczekiwania od życia, oczekiwania, które właściwie Ty musisz spełnić, więc zamieniają się one raczej w plany. Z dobrym planem już możesz podbić cały świat. W obecnych czasach jest naprawdę niewiele czynników, które rzeczywiście Cię ograniczają. Zapisz listę marzeń, które zawsze chciałeś zrobić, nawet głupich czy niemożliwych (te wymyślone za dzieciaka też się liczą!). Co Ty chciałbyś zrobić, mieć na koncie życia zapisane jako misja wykonana. Na pewno jest kilka, kilkanaście takich planów. Nie obawiaj się mieć jakieś konkretne oczekiwania, nie chowaj nadziei! Nikt nie zrobi za Ciebie kroku w przód, to Twoja decyzja, Twoja odpowiedzialność. Co Cię zatrzymuje? Z każdym udanym planem, pomysłem rozwijasz siebie, poznajesz siebie. Szukaj spełnienia w życiu, nawet będąc niedocenionym, żyj, czując się jak największy zwycięzca. Wybierz te najważniejsze dla Ciebie sprawy i niech one pchają Cię do szczytów, podążaj za nimi. Nie walcz z samym sobą, ale idź przez świat i słuchaj tego cichutkiego głosiku, który jest częścią Ciebie. Może nawet znajdziesz to epicentrum życia, znajdziesz swój sens. Budzić się w codzienności, jednak czuć szczęście pełną piersią każdego jednego dnia to sposób na dostrzeżenie, że żyjesz najlepiej jak potrafisz. Dla siebie. Dlatego warto poznać siebie! 

Ty w przyszłości 

Jakbyś chciał być opisanym na swoim pogrzebie? Faktycznie, matka dwójki dzieci i szczęśliwie zamężna kobieta brzmi dobrze, ale nie najlepiej. Masz dużo wad, w przyszłości też będziesz je ze sobą nosił, ale dużo więcej znajdzie się w Tobie tych cudowności. Kim więc jesteś? A może – kim chciałbyś być? Jest to pytanie kierowane wprost do naszej ambicji. Razem z sobą w teraźniejszości opisz, jaki chciałbyś być. Jak chciałbyś być postrzegany albo jakbyś pragnął się czuć. Kim w rzeczywistości chciałbyś się stać? Może to być odpowiedź: bardziej pomocną i troskliwą osobą. Super! Oprócz realizacji swoich największych marzeń pomyśl jakie zmiany mogą w Tobie zajść (preferuję te pozytywne zmiany). Skup się na być, nie jestem, nie mam, ale jaki mogę być. Jest to również bardzo ważna część Ciebie, opisująca Twoje wielkie aspiracje. Ty jesteś teraz, a przyszłość Cię już goni, więc nie marnuj czasu i wciel w życie już dzisiaj swoją wymarzoną wersję siebie, Ja wersja 2.1.   


A więc jeszcze raz Cię zapytam: 

Kim jesteś? 

Do zobaczenia misiaki! 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: